Ogłoszenia


Zachęcamy wszystkich do przekazania 1% podatku na Grupę Historyczną Guttstadt.
Zebrana kwota zostanie przeznaczona na działania statutowe grupy.

Przekazania środków z tytułu 1% należnego podatku można dokonać wpisując w zeznaniu podatkowym
KRS: 0000260433 i wskazując jako cel szczegółowy:
GUTTSTADT.

Wszystkim darczyńcom z góry dziękujemy.


Stowarzyszenie ,,GRUPA HISTORYCZNA GUTTSTADT,,

Odpowiedz


To pytanie służy do uniemożliwienia automatycznego wysyłania formularza przez boty spamujące.
Uśmieszki
;) :omg: :pozdro: :piwo: :źle: :spoko: :-D :laie: :bigun2: :2283: :axe: :kidra: :peace: :pojedynek: :polska: :detektyw: :hmm: :?: :!: :idea: :brawo: :ukłon: :) :diabełek: :woohoo: :hihi: :zombie: :-P ;-) :o :zakrywa: :bezradny: :? :-? :płacze: :-( :???: :cool: :x :arge: :zły: :niee: :tak: :rozpacz: :twisted: :dusi: :przewraca: :nieprzytomny: :zzz: :nieśmiały: :milczy: :cicho: :grozi: :pokręcony: :kierowca: :ściska: :cmok: :zgoda: :idiota: :mur: :patelnia: :popijawa: :santa:
Pokaż więcej uśmieszków
BBCode jest włączony
[img] jest włączony
[flash] jest wyłączony
[url] jest włączony
Uśmieszki są włączone
Przegląd wątku
   

Rozszerz widok Przegląd wątku: Stowarzyszenie ,,GRUPA HISTORYCZNA GUTTSTADT,,

Stowarzyszenie ,,GRUPA HISTORYCZNA GUTTSTADT,,

Post przez janhus7 » 17 sie 2015, o 09:58

Stowarzyszenie ,,GRUPA HISTORYCZNA GUTTSTADT,,
Stowarzyszenie ,,GRUPA HISTORYCZNA GUTTSTADT” istnieje od 02.10.2014. Zrzeszamy 25 członków, miłośników historii lokalnej Dobrego Miasta i okolic.
Skład Zarządu przedstawia się następująco:
Prezes - Piotr Chaciński,
Zastępca prezesa - Elzbieta Beksa
Skarbnik - Mariusz Kozakiewicz
Sekretarz - Paweł Michalski.
Stowarzyszenie stawia sobie następujące cele:
Propagowanie wiedzy o dziedzictwie kulturowym Dobrego Miasta i okolic (Gmina Dobre Miasto) i pomoc w jego ochronie ,promowanie i popularyzacja historii lokalnej Gminy Dobre Miasto oraz regionu Warmii i Mazur, wspieranie inicjatyw służących propagowaniu wiedzy historycznej ,badanie oraz wzbogacanie wiedzy historycznej o tradycjach społeczno – kulturalnych dawnych mieszkańców Gminy Dobre Miasto oraz Warmii i Mazur,
kolekcjonowanie, zachowanie i eksponowanie pamiątek związanych z Dobrym Miastem i Warmią w postaci dokumentów, fotografii, militariów i innych dóbr stanowiących dobro kultury i historii ziem całego regionu ,zrzeszanie osób zainteresowanych: historią i bitwami na Warmii i Mazurach, odtwarzaniem wyposażenia, umundurowania, uzbrojenia i wyszkolenia– zwane dalej Rekonstrukcją, wzbogacanie wiedzy historycznej o Gminie Dobre Miasto przez członków Stowarzyszenia, Swoje cele Stowarzyszenie realizuje poprzez:
współpracę z organami administracji państwowej i samorządowej, stowarzyszeniami,
organizowanie wystaw i pokazów zebranych eksponatów, organizacja spotkań, prelekcji, konferencji itp.,
propagowanie poszanowania dla pamiątek i zabytków oraz troska o ich stan,
wspieranie działalności muzealnej i kolekcjonerskiej, działanie na rzecz zachowania historycznego dziedzictwa kulturowego i niedopuszczenie do likwidacji, niszczenia i dewastacji wszelkich zabytków związanych z historią Dobrego Miasta
popieranie przedsięwzięć organizowanych przez osoby i podmioty współpracujące ze Stowarzyszeniem,
pozyskiwanie eksponatów poprzez ich zakup ze środków własnych, w drodze wymiany, w postaci darowizn oraz w "depozyt", rekonstruowanie wydarzeń historycznych okresu od starożytności do roku 1814.

Na Przedmurzu przy ul. Sowińskiego w kamienicy nr 17 w Dobrym Mieście znajduje się nasze Muzeum Archeologiczno - Historyczne, które zajmuje dwa piętra. Na pierwszym piętrze kamienicy znajdują się eksponaty z okresu Epoki Napoleońskiej, I i II wojny światowej. Na drugim piętrze znajdują się przedmioty użytkowe mieszkańców dawnego Dobrego Miasta - Guttstadt.
Eksponaty pochodzą m.in. z XIX wieku oraz z późniejszego okresu tj. do roku 1945.
Ekspozycje wystawowe stanowią przedmioty znalezione przez członków Stowarzyszenia, poza tym niektóre eksponaty znajdujące się w Muzeum Archeologiczno – Historycznym zostały podarowane przez mieszkańców Dobrego Miasta.
Niewątpliwie jedną z ciekawszych ekspozycji są dwa mundury Dragonów z 14 Pułku armii napoleońskiej, w tym jeden w pełni zrekonstruowany mundur wraz z całym uzbrojeniem. Jest to jedyny, tak w pełni zrekonstruowany mundur Dragona 14 pułku w Polsce.
Zwiedzający mogą zobaczyć również wiele przedmiotów pochodzących z ,,epoki napoleońskiej, które w roku 1807 pozostawiła po sobie Wielka Armia na ówczesnych terenach obozowisk, biwaków i pól bitewnych. W XIX wieku były to tereny Prus wschodnich, a dzisiejsza Warmia. Znalezione przedmioty stanowią m. in. rzeczy osobiste jak również elementy uzbrojenia, tj. klamry, elementy broni, szabli czy guziki. Na uwagę zasługuje z pewnością dwa guziki Księstwa Warszawskiego.
Pierwszy to Guzik urzędniczy Księstwo Warszawskie (1807r-1815r). Awers guzika przedstawia herb Księstwa, rewers sygnowany: BERLIN ** M **. Wyprodukowany w Berlinie na zlecenie rządu Księstwa Warszawskiego.
Drugim jest guzik z munduru żołnierza 11 pułk piechoty liniowej. Na guziku widnieje cyfra 11 wokół której znajduje się wąż zjadający własny ogon. Wąż symbolizuje upływ lat, zmartwychwstanie i odrodzenie, czyli nadzieję jaką Polacy mieli na odrodzenie nowego państwa, które miało dokonać się dzięki Napoleonowi.
Kolejna ciekawostką związaną z tą epoka jest kula armatnia z 8 funtowego działa francuskiego . Kula ta została znaleziona na polu bitwy pod Heilsbergiem - dzisiejszy Lidzbark Warmiński. Była to wówczas największa bitwa w kampanii Napoleona w 1807 roku na obecnych ziemiach polskich. Drugie piętro przeniesie zwiedzających w lata przedwojenne i w życie codzienne zwykłych mieszkańców. Osoby przybyłe mogą podziwiać piękne niezniszczone Dobre Miasto przedstawione na starych fotografiach. Można zobaczyć przedmioty użytkowe, które miały zastosowanie w życiu codziennym m.in.. żelazka, kołowrotek do przędzenia, stara porcelanę, sztućce , zegarki kieszonkowe. Tutaj również znajdziemy przedmioty wyjątkowe jak guziki ubraniowe wyprodukowane w Dobrym Mieście, guziki pochodzą z końca XIX wieku, wykonane z brązu w Pasmanterii Leopolda Cohn, Dobre Miasto. Przedmiotem, który ma dla naszej Grupy największą wartość historyczno-sentymentalną jest nieśmiertelnik z okresu I Wojny Światowej, który należał do Paul Hopfner Guttstadt ur.18.09. 1886. Służył on w zapasowym batalionie transportowym (Train Ersatz Abteilung 1) a dokładnie w 19 kolumnie piekarni polowych (Feld Backerei Kolonne 19).

Muzeum Archeologiczno - Historyczne posiada w swojej kolekcji znacznie dużo więcej ciekawych eksponatów, do których obejrzenia serdecznie zaprasza zarząd Stowarzyszenia GHG.
Działalność Stowarzyszenia
Członkowie naszego Stowarzyszenia byli aktywni, zanim je zawiązali. Wielu z nich ma za sobą wieloletnie doświadczenie pracy w różnych organizacjach i stowarzyszeniach, oraz pomoc archeologom przy wykopaliskach – poprzez poszukiwanie przedmiotów z metali za pomocą wykrywaczy metali.
Członkowie Stowarzyszenia przekazali też wiele zabytków z różnych epok historycznych – od średniowiecza do wczesnej epoki brązu znalezionych przez siebie do Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
W czerwcu 2014 roku późniejsi członkowie GH Guttstadt byli inicjatorami oraz jednymi z głównych organizatorów uroczystego pogrzebu Dragona 14 pułku armii napoleońskiej oraz rekonstrukcji potyczki z 1807 roku w Ignalinie k/ Lidzbarka Warmińskiego.
W 2014 roku pomagaliśmy archeologom w wykopaliskach na stanowisku z wczesnej epoki brązu w Kosyniu k/Dobrego Miasta oraz w Dobrym Mieście przy murach obronnych.
W 2014 roku otrzymaliśmy od władz Dobrego Miasta miejsce w Kamieniczce nr 17 przy ul. Sowińskiego i zorganizowaliśmy tam wystawę eksponatów znalezionych lub zakupionych przez członków naszego stowarzyszenia.
Na jesieni 2014 roku zorganizowaliśmy w Dobrym Mieście 2 konkursy i wystawy pokonkursowe dla mieszkańców Dobrego Miasta i okolic pt. "Drogami napoleońskiej Wielkiej Armii przez Warmię i Dobre Miasto do powstania X. Warszawskiego- 207 lecie” oraz Konkurs fotograficzny „Od komunizmu do wolności w obiektywie mieszkańców dobrego miasta i gminy dobre miasto - 25 lecie".
W 2015 roku zorganizowaliśmy dwa uroczyste otwarcia wystaw, na których prezentowaliśmy rekonstrukcje umundurowania i wyposażenia Dragonów 14 pułku armii napoleońskiej, na co otrzymaliśmy środki od władz samorządowych Dobrego Miasta.
Plany działalności na 2015 i 2016 rok.
W III kwartale 2015 planujemy:
- zrekonstruować stroje kobiece z czasów wojen napoleońskich przełom XVIII/XIX wieku
- zrekonstruować mundur i wyposażenie majora kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Zygmunta Edwarda Szendzielarza, ps. „Łupaszka” (ur. 12 marca 1910 w Stryju, zm. 8 lutego 1951 w Warszawie) oraz oznaczyć dla turystów bunkier koło Dobrego Miasta, w którym miał bazę wypadową.
W 2016 roku planujemy
- uczestnictwo w wykopaliskach na stanowisku z wczesnej epoki brązu koło Dobrego Miasta jako pomoc dla archeologów z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
- uczestnictwo w rekonstrukcjach bitew z okresu napoleońskiego
- organizację rekonstrukcji oblężenia Dobrego Miasta z 1520 roku, festynu rycerskiego oraz uroczystego pochówku 19 obrońców Dobrego Miasta, których doczesne szczątki odnaleziono podczas wykopalisk na terenie miasta przy murach obronnych, pomagaliśmy także w tych wykopaliskach.
W przyszłości chcielibyśmy aby nasze Muzeum Archeologiczno – Historyczne stało się filią Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Można się do nas także zwracać – aby pomóc w odnalezieniu zagubionej biżuterii czy obrączki np. podczas prac polowych, pobytu na działce lub jeziorem. Dysponujemy specjalistycznym sprzętem – do wykrywania metali oraz wieloletnim doświadczeniem.
Zachęcamy mieszkańców Dobrego Miasta i całej Warmii do przekazywania do naszego Muzeum eksponatów związanych z historią Dobrego Miasta i całego regionu, w formie daru lub wypożyczenia. Obecnie przygotowujemy 2 nowe ekspozycje na temat: „Repatriantów” – losów ludzi zbiegłych lub wypędzonych z byłych kresów II RP oraz losów Żołnierzy Wyklętych – rekonstrukcję munduru i wyposażenia.

Góra

cron