Przełącz na pełną wersję forum
Świątynie, cmentarze, kaplice, kapliczki, mogiły, grobowce i inne.
Odpowiedz

Cmentarz ewangielicki

18 sie 2014, o 18:19

W czasie urlopu trafiłem na taki cmentarz a raczej to co po nim pozostało .
Szkoda ,że okoliczni mieszkańcy nie pamiętają o nim
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Re: Cmentarz ewangielicki

14 wrz 2016, o 19:42

Pamiętam w 70 latach taki cmentarz był w Dobrym Mieście na ul Cmentarnej było sporo jeszcze pomników .Dziś został kawałek pomnika a mieszkańcy posadzili drzewka i wyprowadzają pieski.Nie szanujemy innych zmarłych nie poszanują i nas ,a można było chować dalej. :-?

Re: Cmentarz ewangielicki

17 wrz 2016, o 21:18

Waldi sugerujesz,że na tym cmentarzu nie były przeprowadzane ekshumacje ? :o

Re: Cmentarz ewangielicki

18 wrz 2016, o 08:26

I nie był by to odosobniony przypadek.

C.

Re: Cmentarz ewangielicki

18 wrz 2016, o 13:04

Przecież nikt się nie bawił w razie rzeczy. Jak w Lidzbarku dwa cmentarze jeden to park a drugi plac zabaw.
A kości dalej znajduje się przy pracach ziemnych

Re: Cmentarz ewangielicki

18 wrz 2016, o 18:53

Nie przypominam sobie żeby tam kopano .Było tam kilkadziesiąt grobów, kto za to by zapłacił .Taki los spotkał cmentarz Żydowski który był przy drodze na Wachmile .Pamiętam jak dziś grube drzewa w kwadracie po bokach pomniki a po środku łepki grali w piłkę.Teraz tam stoi dom Wawrzyńczaka .Cmentarz żydowski w Dobrym Mieście Wikipedia .

Re: Cmentarz ewangielicki

18 wrz 2016, o 20:02

No właśnie, w którym miejscu był cmentarz żydowski ? Widziałam zdjęcie właśnie z drzewami posadzonymi w kwadracie ale nie potrafię tego miejsca umieścić w czasie rzeczywistym.

Re: Cmentarz ewangielicki

18 wrz 2016, o 20:34

Dom Romana Wawrzyńczaka jest tak prawie na cmentarzu bo drzewa i pomniki przy drodze a dom trochę dalej ale na jego działce.

Re: Cmentarz ewangielicki

18 wrz 2016, o 20:47

Tak, tylko ja nie wiem gdzie jest dom Romana Wawrzyńczaka :laie:
A tak swoją drogą ciekawe jak mu się tam mieszka ? Nie wyobrażam sobie , żeby wybudować dom wiedząc ,że buduję go na cmentarzu ... . :zakrywa:

Re: Cmentarz ewangielicki

20 wrz 2016, o 22:28

Nie jest tak całkiem źle ,miło jestem zaskoczona informacją :
http://mojemazury.pl/384628,Grunwald-za ... z4KoMlcl6F

0
AAA
Grunwald: zapona, czyli krzyżacka klamra
2016-09-20 14:20:18 (ost. akt: 2016-09-20 14:17:15)
Ten niepozorny przedmiot to zapinka prawdopodobnie krzyżackiego płaszcza sprzed ponad 600 lat

Ten niepozorny przedmiot to zapinka prawdopodobnie krzyżackiego płaszcza sprzed ponad 600 lat

Autor zdjęcia: Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku

Zakończyły się poszukiwania archeologiczne na polach pod Grunwaldem. Mogił poległych rycerzy jeszcze nie odkryto, ale znaleziono 150 obiektów, z których blisko 50 jest związanych z bitwą. Poszukiwacze wrócą pod Grunwald za rok.
Badania archeologiczne pola bitwy pod Grunwaldem zaczęły się 10 września. Wzięli w nich udział m.in. Duńczycy ze stowarzyszenia Harja Arkaeologisk z Odense, Norwegowie, Brytyjczycy oraz duża grupa polska, w tym archeolodzy i studenci z Uniwersytetu Łódzkiego. Przyjechała też ekipa programu telewizyjnego „Było, nie minęło. Kronika zwiadowców historii”.

— Mogił rycerzy poległych w bitwie jeszcze nie odkryliśmy, ale znaleziono 150 archeologicznych obiektów — powiedział nam dr Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. — Są zabrudzone ziemią, trudno więc ocenić dokładnie, co się ma.
Pewniaków związanych z bitwą, jak mówi dyrektor, jest około 50. Jednym z nich jest okrągła blaszka z otworem, którą znaleźli poszukiwacze.
— To prawdopodobnie zapona, czyli zapinka od płaszcza — tłumaczy Drej. — Jest na niej gotycki napis „Ave Maria”. Możemy więc sądzić, że jest to zapinka krzyżackiego płaszcza. Przypomnę, że Krzyżacy byli zakonem Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Stąd „Ave Maria”.
Zapona jest najbardziej interesującym obiektem, znalezionym podczas tegorocznych poszukiwań. Badacze znaleźli ponadto groty strzał i bełtów oraz ostrogi i okucia od pasów.
— Zastanowił nas prawie zupełny brak średniowiecznych monet — dodał Szymon Drej. — Znaleźliśmy tylko denar jagielloński i monetę z czasów króla Jana Kazimierza.
Kiedy będzie można obejrzeć eksponaty? — W maju przyszłego roku — odpowiada dyrektor. — Wymagają oczyszczenia, zbadania i skatologowana.
Przypomnijmy, że poszukiwania na polu bitwy pod Grunwaldem przeprowadzono już po raz trzeci. Rozpoczęły się w 2014 roku. Dwa lata temu znaleziono denar Marka Aureliusza i monety cesarzowej Faustyny. Jednym z najcenniejszych przedmiotów odkrytych do tej pory jest lekki topór bojowy z początku XV wieku, przekazany Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w ubiegłym roku przez znalazcę, oraz fragmenty rękawicy pancernej. Znaleziono także groty strzał i bełtów, fragmenty ostróg, rzędów końskich i okucia — blisko 100 przedmiotów. W przyszłym roku badania będą kontynuowane.
— Chcielibyśmy zakupić lepszy sprzęt — mówi Szymon Drej. — Chodzi o ramowy wykrywacz metalu. Takie urządzenie kosztuje około 35 tys. złotych. Dzięki niemu nasze poszukiwania będą skuteczniejsze.
Jak mówi dyrektor muzeum, nie są jeszcze wyznaczone kierunki i miejsca przyszłorocznych poszukiwań.
— Na razie zajmiemy się tegorocznym znaleziskiem — dodaje.

Przeczytaj cały tekst: Grunwald: zapona, czyli krzyżacka klamra - Moje Mazury http://mojemazury.pl/384628,Grunwald-za ... z4KpkyiWrz
Odpowiedz