Przełącz na pełną wersję forum
Świątynie, cmentarze, kaplice, kapliczki, mogiły, grobowce i inne.
Odpowiedz

Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

15 lis 2015, o 09:33

Jesienny dżdżysty dzień, media zapowiadają pełne zachmurzenie i opady. My jednak (4 osoby) postanowiliśmy zrealizować nasz plan odwiedzenia największego w Polsce cmentarza menonickiego w Stogach Malborskich na Żuławach. Warto było pomimo, ponurej i szarej pogody, choć dla nas była łaskawa, bo ani jedna kropla deszczu nie spadła.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Re: Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

15 lis 2015, o 12:55

Ciekawy temat Jaskółko :spoko:
Szkoda że nasz dobromiejski cmentarz żydowski zniknął bezpowrotnie ,na pewno dzisiaj byłby ciekawostką . :pozdro:

Re: Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

15 lis 2015, o 16:34

Warmijka napisał(a):Ciekawy temat Jaskółko :spoko:
Szkoda że nasz dobromiejski cmentarz żydowski zniknął bezpowrotnie ,na pewno dzisiaj byłby ciekawostką . :pozdro:


No i niestety ornecki cmentarz żydowski też zniknął :-( została tylko górka po nim :nieśmiały:

Re: Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

15 lis 2015, o 22:16

Ooo! tyle czasu w Ornecie spędziłam i nie wiedziałam że tam cmentarz jakiś żydowski był kiedyś! :omg:
swoją drogą to można by było jakoś oznaczyć takie miejsca w naszym mieście jakimiś tabliczkami jak to kiedyś wyglądało i co się mieściło. Myślę tu o cmentarzu żydowskim i ewangelickim....może jeszcze ktoś by miał inny pomysł :)

Re: Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

15 lis 2015, o 22:53

Pomysł z oznaczeniem dobry ale raczej nie możliwy. Na byłym cmentarzu żydowskim dzisiaj są domy wybudowane, raczej żaden właściciel nie życzy sobie obok domu tabliczki "tu kiedyś był cmentarz żydowski" ;-)

Re: Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

16 lis 2015, o 01:12

hah no tak, oczywiście. Masz racje. Poniosło mnie :-D I jeszcze ktoś mógł by mieć jakieś problemy może z tego tytułu. Ale na pewno są inne miejsca i inne obiekty. Miasto z bogatą historią jest z czego czerpać wiadomości. :)

Re: Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

16 lis 2015, o 08:27

Beatricze napisał(a):Ooo! tyle czasu w Ornecie spędziłam i nie wiedziałam że tam cmentarz jakiś żydowski był kiedyś! :omg:


Tak był :!: Znajdował się koło ul. Piaskowej i obecnego tzw.nowego cmentarza :hmm:

Re: Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

16 lis 2015, o 11:41

Całkiem dobrze znam Ornetę. Ale tego nie wiedziałam. A gdzie była Synagoga??

Re: Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

16 lis 2015, o 12:42

Miejsca lokalizacji Synagogi niestety nie znam :?: :hmm: :?:

Re: Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

22 lis 2015, o 19:54

Warmijka napisał(a):Pomysł z oznaczeniem dobry ale raczej nie możliwy. Na byłym cmentarzu żydowskim dzisiaj są domy wybudowane, raczej żaden właściciel nie życzy sobie obok domu tabliczki "tu kiedyś był cmentarz żydowski" ;-)


Byłem jedną z 4 osób (a właściwie z 5-wliczając przewodniczkę) tej wycieczki do Stogów Malb. Ale nawiązując do cytatu.
Inny cmentarz mennonicki dla archeo został przypadkiem odkryty w roku 2003. Dla archeologów-bo wszyscy inni wiedzieli o nim. Przez lata trwało niszczenie nagrobków, wykopywanie szczątków czy kradzieże płyt i elementów, które w obejściu prawdziwego katolika mogą się przydać.
Pokłosiem tego rabunku jest historia o wybudowanym w pobliżu domu (cały teren przyległy oraz teren cmentarza w dokumentacji gminy istniał jako nieużytki i został przeznaczony pod budowę. Jednak na samym cmentarzu nikt nie odważył się budować. Jednak dom, o którym wspomniałem, najprawdopodobniej został pobudowany z wykorzystaniem elementów ukradzionych z cmentarza. Między innymi wyrwane z nagrobków żeliwne krzyże miały posłużyć jako zbrojenie stropu. Zawsze to kilka złociszy w kieszeni. Ile w tym prawdy-nie wiem. Ale kilka lat dom stał nieotynkowany i nie był zamieszkany. Właściciele nie chcieli w nim mieszkać bo...straszyło :o . Także długo nie było chętnych na kupno domu. Jak jest teraz-nie wiem. Ale się dowiem :detektyw:
Po interwencjach miłośników historii regionu i społeczników była nadzieja na uratowanie zabytku. Jak wygląda to teraz-nie wiem. Ale ... :detektyw:
W każdym razie już kiedyś (podobno) sekretarz gminy, teraz już były, interesował się tym cmentarzem, ale "nie udało się nam zainteresować konserwatora zabytków 'poniemieckim cmentarzem'. To skutek braku wiedzy historycznej, kulturowej i uprzedzeń narodowościowych".
Jak ten teren wygląda dzisiaj-to jeszcze ustalimy. Prawdopodobnie jest objęty jakąś ochroną konserwatorską.
W relacji turystów z czerwca tego roku jest wzmianka o tym, że pomimo wiedzy o istnieniu tego cmentarza nie udało im się go odnaleźć.

C.
Odpowiedz