Ogłoszenia


Zachęcamy wszystkich do przekazania 1% podatku na Grupę Historyczną Guttstadt.
Zebrana kwota zostanie przeznaczona na działania statutowe grupy.

Przekazania środków z tytułu 1% należnego podatku można dokonać wpisując w zeznaniu podatkowym
KRS: 0000260433 i wskazując jako cel szczegółowy:
GUTTSTADT.

Wszystkim darczyńcom z góry dziękujemy.


Ciekawostki z dziejów gminy ... (cz.3)

Historia, zabytki, legendy Dobrego Miasta i kolic

Ciekawostki z dziejów gminy ... (cz.3)

Postprzez Beatricze » 23 sty 2016, o 17:01

w 1295 okolice Głotowa spustoszyli Litwini pod dowództwem przypuszczalnie Stenowa Mściwego. wracając z wyprawy zostali jednak pokonani przez wojska zakonne, a zakładnicy odbici.

Krótko przed Wielkanocą 1311 roku Warmnię najechał Wielki Książę Litewski Witen. Stał on na na czele czterotysięcznego wojska, które całkowicie spustoszyło Warmię. Zniszczone zostało powstające Głotowo.

Najazdy Litwinów powtarzały się. w 1357 roku okolicę najechała zgraja Litwinów spod Grodna i spustoszyła okolicę Dobrego Miasta.

W latach 1348-1350 okolice nawiedziła epidemia czarnej śmierci ( dżumy).

Okolice Dobrego Miasta w czasie wojny w 1414(zwanej głodową) odniosły spore straty. Zniszczono wszystkie leżące dokoła wsie, gospody i młyny, zostały spalone, ocalały tylko trzy. Spalono zamek Smolajny i trzy kościoły parafialne, wszystkie kościoły obrabowano. Najokrutniejsi byli sprzymierzeni z Polakami Tatarzy którzy ucinali głowy, nabijali mężczyzn na włócznie i opiekali żywcem. dzieci nabijali na włócznie i miotające się obnosili ku uciesze ogółu.

w 1454 roku okoliczni chłopi zgromadzili ie i zniszczyli pałac biskupa w Smolajnach gdzie do tej pory świadczyli szarwark. biskup ratował się ucieczką.

w 1709-1710 w okolicach Dobrego Miasta panowała dżuma. Po ustąpieniu epidemii odlano dzwon pamiątkowy z ornamentem do wierzy kolegiaty.

pod koniec rządów biskupich sołtysi zamiast wystawienia słózby rycerskiej musieli zapewnić posłańców pocztowych. przewozili oni korespondencję urzędową.

Po pierwszym rozbiorze Polski Warmia trafiła do zaboru Pruskiego. Zarządzeniem Fryderyka II zaczęto uprawiać w Głotowie drzewa morwowe. jedno stało na terenie szkoły a pozostałe dziesięć w szkółce leśnej. uprawą jedwabiu zajmował się nauczyciel. w dniu dzisiejszym drzew tych już nie ma.

w 1772 pruska administracja wprowadziła dyliżansy.

obecny zjazd do Głotowa zawdzięczamy sporą z 1772 roku. kiedy to zaczęto stawiać we wsi zaporowe ceny gruntów pod budowę drogi na szlaku dyliżansu. w efekcie wytyczono drogę którą dzisiaj znamy i dopiero w 1930 rozbudowano drogi prowadzące przez główną drogę wsi.

w 1772 roku rozpoczęto budowę parafii w Głotowie. na ten cel zbierano środki również od mieszkańców z Cerkiewnika ponieważ kościół tamtejszy był traktowany jako filia. Mieszkańcy cerkiewnika nie byli zbyt chętni do oddania części swoich dochodów ( 3000 marek) pod budowę parafii co zaowocowało egzekucjami komorniczymi. Przybyłych urzędników mieszkańcy wytargali "za warkocze" i odprawili z niczym. W końcu do wsi przybyła kompania żołnierzy z Lidzbarka Warmińskiego. Wojsko stacjonowało w Cerkiewniku do czasu spłaty wymaganej sumy i było rozlokowane po gospodarstwach u chłopów. "Buntownicy" odnosili się przyjaźnie do żołnierzy.

30 lipca 1819 roku, przez zaniedbanie spaliła się cała wieś Cerkiewnik.

1 lipca 1885 otworzono linie kolejową z Królewca do Olsztyna. Cerkiewnik był przystankiem; otrzymał dworzec oraz agencje pocztową.

Źródło: "Parafia Głotowo, Powiastka krajoznawcza." Anton Grunwald
inter arma silent Musae
Avatar użytkownika
Beatricze
Kapitan
Kapitan
 
Posty: 444
Dołączył(a): 2 paź 2015, o 05:43

Re: Ciekawostki z dziejów gminy ... (cz.3)

Postprzez tomas8333 » 23 sty 2016, o 18:23

No no... coraz ciekawsze te opowieści , dobra alternatywa na te zimowe dni bez kopania :spoko:
"Armia baranów, której przewodzi lew jest lepsza niż armia lwów prowadzona przez barana" - Napoleon Bonaparte
Avatar użytkownika
tomas8333
Chorąży
Chorąży
 
Posty: 202
Dołączył(a): 27 wrz 2015, o 09:18
Lokalizacja: Cerkiewnik


Powrót do Dobre Miasto - Historia, zabytki, legendy itp

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron