Ogłoszenia


Zachęcamy wszystkich do przekazania 1% podatku na Grupę Historyczną Guttstadt.
Zebrana kwota zostanie przeznaczona na działania statutowe grupy.

Przekazania środków z tytułu 1% należnego podatku można dokonać wpisując w zeznaniu podatkowym
KRS: 0000260433 i wskazując jako cel szczegółowy:
GUTTSTADT.

Wszystkim darczyńcom z góry dziękujemy.


Francuzi w Dobrym Mieście (rok 1807)

Historia, zabytki, legendy Dobrego Miasta i kolic

Francuzi w Dobrym Mieście (rok 1807)

Postprzez Beatricze » 31 sty 2016, o 12:04

Francuzi w Dobrym Mieście (rok 1807)

W 1807 roku różne wojska stacjonowały w Dobrym Mieście. Bano się Francuzów więc wysłano delegację mieszczan do Olsztyna, ale ta minęła się z Francuzami. Tymczasem ku zdziwieniu mieszkańców wojsko francuskie pod dowództwem generała Colberta wkroczyło do miasta z orkiestrą. Zażądano kwater i żywności. Wieczorem Colbert wezwał burmistrza domagając się dobrego konia oraz zebrania w ciągu doby 3700 talarów w złocie, pod groźbą obrabowania miasta. Po trzech dniach Colbert w raz z odziałem odszedł do Lidzbarka Warmińskiego, ale przybyły wojska generała Labasse`a, który zażądał 200 talarów w złocie i otrzymał je. Wreszcie przybył marszałek Ney, który zażądał uszycia pewnej ilości mundurów dla żołnierzy. Spełniono to z wielkim trudem wydając na ten cel 1006 talarów w srebrze.

Pod koniec stycznia Francuzi wycofali się z Dobrego Miasta. Zajęli je kozacy pod dowództwem generała Kaminskowa, przybyli jako sprzymierzeńcy króla pruskiego. 3 lutego Francuzi niespodziewanie zaatakowali miasto powodując ucieczkę Rosjan. Podczas odwrotu rosyjskie fundusze wojskowe wpadły w ręce Francuzów. Według podania uciekające wojska wrzuciły jedną z kas do jeziora , na północ od miasta.

27 lutego Francuzi opuścili miasto niszcząc most przy bramie do Głotowa. W ostatniej chwili podcięli filary mostu, oblali smołą i podpalili. Dzwon pożarowy ściągnął mieszkańców, którzy uratowali część mostu. Wojsko Rosyjskie jednak nie mogło się przeprawić przez rzekę. Wtedy siedemnastoletni Karl Heinrichson przeprawił się konno przez Łynę i wskazał miejsce ukrycia bali, przy których pomocy most zreperowano. W efekcie Rosjanie mogli ścigać uchodzących Francózów. po kilku dniach Francuzi odbili miasto, marszałek Ney polecił odnaleźć Heinrichsona, ale ten zbiegł. jemu właśnie wystawiono pomnik przy koście Św. Mikołaja.
Komendantem miasta został generał Lanusse. Zażądał on od burmistrza Antoniego Kroszewskiego dostarczenia wozu zaprzężonego w cztery konie wyścielanego słomą w celu wywiezienia rannych. Ponieważ burmistrz nie mógł spełnić tych oczekiwań, został aresztowany i pod eskortą sześciu grenadierów odprowadzony do Baszty bocianiej, wiezienia dla najcięższych zbrodniarzy. Kroszewskiemu rzucono tam wiązkę słomy i konwię z wodą, po dwóch godzinach podano mu czarny chleb, natomiast po siedmiu zwolniono. po pewnym czasie burmistrza oskarżono o pomoc w naprawie mostu i ponownie wtrącono do więzienia gdzie tym razem przesiedział kilka tygodni. Zwolniono go z powodu złego stanu zdrowia, dopiero po interwencji mieszkańców.

Okupacja francuska trwała w Dobrym Mieście do początku czerwca 1807 roku. jeszcze w południe 8 czerwca dowodzący Rosjanami generał Fioder Beningsen zjadł obiad w kolegiacie, a po dwóch godzinach wkroczyli do miasta Francuzi z cesarzem Napoleonem Bonaparte na czele. kwatery dostojników wyznaczono w Kolegiacie. Cesarz wezwał prepozyta kapituły Rocha Kramera i dziekana Michała Foxa, których wypytywał o kolegiatę, biskupstwo warmińskie i ówczesnego biskupa , Józefa Hohenzollerna. Dowiedziawszy się że Beningsen obiadował niedawno w kolegiacie postanowił iść w jego ślady.
Na przyrządzenie obiadu dla Napoleona poświęcono przedostatnią krowę w mieście. Cesarz nocował w kolegiacie, a 9 czerwca udał się w kierunku Smolajn. jego kurier przyniósł rozkaz ,a by sztab Napoleona podążał za nim. Ostatnia krowa w Dobrym Mieście ocalała. Miasto jednak było zrujnowane, a ludność zdziesiątkowana przez choroby i głód. Brakowało materiałów do odbudowy oraz pieniędzy. Straty oszacowano dopiero po półwieczu na 102 000 talarów.

źródło: " Dobre Miasto. Przewodnik." , Kazimierz Sołłohub.
inter arma silent Musae
Avatar użytkownika
Beatricze
Kapitan
Kapitan
 
Posty: 444
Dołączył(a): 2 paź 2015, o 05:43

Powrót do Dobre Miasto - Historia, zabytki, legendy itp

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron