Ogłoszenia


Zachęcamy wszystkich do przekazania 1% podatku na Grupę Historyczną Guttstadt.
Zebrana kwota zostanie przeznaczona na działania statutowe grupy.

Przekazania środków z tytułu 1% należnego podatku można dokonać wpisując w zeznaniu podatkowym
KRS: 0000260433 i wskazując jako cel szczegółowy:
GUTTSTADT.

Wszystkim darczyńcom z góry dziękujemy.


w czasie natarcia sowieckiego - 2 luty 1945

Historia, zabytki, legendy Dobrego Miasta i kolic

w czasie natarcia sowieckiego - 2 luty 1945

Postprzez Beatricze » 23 maja 2016, o 06:29

Wspomnienia Ireny Ancewicz, która pracowała w Dobrym Mieście na robotach przymusowych.
Oto jej relacja z kilku dni przed wkroczeniem do miasta armii radzieckiej w 1945 roku.

Przez ostatnie dwa tygodnie poprzedzające wkroczenie wojsk sowieckich do miasta, trudno było powiedzieć byśmy pracowali. Kryliśmy się dniami i nocami po piwnicach przed ostrzałem artyleryjskim i niezliczonymi nalotami. Byliśmy głodni, ale tylko co odważniejsi w chwilach względnej ciszy wybiegali między domy, by w jakiejś opuszczonej kuchni czy rozszabrowanej knajpie znaleźć resztki czy ochłapy do zjedzenia. I właśnie w tych ostatnich dniach gdy wydawało się że już skończy się ta przeklęta wojna – jeden z naszych chłopców z ( z tylżyckiej grupy) – gdzieś ukradł czy zdobył kurę, a biegnąc z nią zderzył się ze mną . Więc dalej biegliśmy razem, by ją gdzieś oprawić i ugotować. Chłopak ciągnął mnie do naszej „polskiej” piwnicy, a ja nie wiedzieć czemu skręciłam w kierunku wachmańskiej, przy legarze jeńców rosyjskich.
– nie wpuszczą nas tam, zawracaj! - Wołał
– hinaus mit euch! Nur fur Deutsche! Wrzasnął wartownik, stojący przed niemieckim schronem
– do naszych!!! - krzyczał chłopak, ciągnąc mnie za rękaw.
Zdążyłam wrzasnąć na całą ulicę
– nie pójdę tam! Nie, nie, nie!!
Potężny wybuch rzucił nas na ziemię. Skuleni przeczekaliśmy całą ich serię. Byliśmy przekonani, że świat się wali. Gdy ceglana chmura opadła nie było już domu z polską piwnicą. W piwnicy zginęła grupa Polaków z Warszawy, skierowana z Tylży, razem z ewakuowanymi zakładami z pod Królewca, a stamtąd do przymusowej pracy w dobromiejskiej fabryce STARGARTA. Ocaleliśmy tylko we dwójkę. I ocalała kura.

Moje dobromiejskie pół roku pracy okraszone było nalotami, zbieganiem do schronów, głodem, dezorganizacją ostatnich dni. Dni obłędnego strachu ( miałam 16 lat). Tym czasem wyśnioną wolność w Dobrym Mieście witałam w szarych żołnierskich kalesonach, roboczym fartuchu i rozlatujących się kapciach. To był drugi luty 1945 roku. Ludzie zaczęli się już w grupki zbierać, naradzać, żeby już prędzej w swoje strony się zabierać. Wtedy do mnie podszedł radziecki żołnierz i powiedział:
– ja takaju doczku jak ty imieju. Ad kuda ty?
– ze Suwałk
On tak obejżał mnie pokiwał głową
– kak ty pajdiosz? Podażdi na mienia.
I pobiegł gdzieś, po chwili wracając z zawiniątkiem jakiś rzeczy do ubrania i pantoflami. Rzucił to w moja stronę, szerokiej drogi życzył a z daleka jeszcze krzyknął , że idzie na Berlin. On na Berlin a ja do Ostrołęki na piechotę, skąd na zderzakach towarowego pociągu dojechałam do Warszawy, by stamtąd przedzierać się do moich rodzinnych Suwałk.

W piwnicy domu o którym opowiada Pani Irena zginęło blisko 100 Polaków. Zginęli w końcu stycznia w 1945 roku.

Rozmaitości Dobromiejskie nr2 (23) 1993r. Fragment książki „Opowieści z drewnianym karabinem”)
inter arma silent Musae
Avatar użytkownika
Beatricze
Kapitan
Kapitan
 
Posty: 444
Dołączył(a): 2 paź 2015, o 05:43

Re: w czasie natarcia sowieckiego - 2 luty 1945

Postprzez Vixcen » 26 maja 2016, o 19:25

Bardzo ciekawa relacja. Czy w Rozmaitościach Dobromiejskich jest tego więcej?
Avatar użytkownika
Vixcen
St. Plutonowy
St. Plutonowy
 
Posty: 57
Dołączył(a): 25 lut 2016, o 23:58

Re: w czasie natarcia sowieckiego - 2 luty 1945

Postprzez Beatricze » 26 maja 2016, o 20:55

W Rozmaitościach był tylko ten fragment. Jest przedrukowany z książki, jej tytuł podałam w źródłach. :)
inter arma silent Musae
Avatar użytkownika
Beatricze
Kapitan
Kapitan
 
Posty: 444
Dołączył(a): 2 paź 2015, o 05:43

Re: w czasie natarcia sowieckiego - 2 luty 1945

Postprzez Vixcen » 2 cze 2016, o 22:43

Czy może ktoś jest w posiadaniu tej książki lub posiada informację, gdzie można ją znaleźć? Przeszukałam pół internetu, ale nie znalazłam żadnej wzmianki o choćby istnieniu takowej. W katalogu Biblioteki Narodowej też nic.
Avatar użytkownika
Vixcen
St. Plutonowy
St. Plutonowy
 
Posty: 57
Dołączył(a): 25 lut 2016, o 23:58

Re: w czasie natarcia sowieckiego - 2 luty 1945

Postprzez Beatricze » 2 cze 2016, o 23:21

Możesz poszukać jeszcze w rozmaitościach dobromiejskich, mogłam coś ominąć jeżeli nie ma tego w spisach narodowych.
inter arma silent Musae
Avatar użytkownika
Beatricze
Kapitan
Kapitan
 
Posty: 444
Dołączył(a): 2 paź 2015, o 05:43

Re: w czasie natarcia sowieckiego - 2 luty 1945

Postprzez Fiwena » 5 cze 2016, o 18:29

Bardzo ciekawa historia. Warto byłoby pomyśleć o upamiętnieniu ludzi poległych w Dobrym Mieście.
Fiwena
St. Sierżant Sztab.
St. Sierżant Sztab.
 
Posty: 158
Dołączył(a): 7 cze 2015, o 11:12


Powrót do Dobre Miasto - Historia, zabytki, legendy itp

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron