Ogłoszenia


Zachęcamy wszystkich do przekazania 1% podatku na Grupę Historyczną Guttstadt.
Zebrana kwota zostanie przeznaczona na działania statutowe grupy.

Przekazania środków z tytułu 1% należnego podatku można dokonać wpisując w zeznaniu podatkowym
KRS: 0000260433 i wskazując jako cel szczegółowy:
GUTTSTADT.

Wszystkim darczyńcom z góry dziękujemy.


pracownica przymusowa Oksana Lewczuk

Historia, zabytki, legendy Dobrego Miasta i kolic

pracownica przymusowa Oksana Lewczuk

Postprzez manufaktura dzika » 11 wrz 2016, o 13:51

https://poisk.vid.ru/?p=10&id=2222296
Моя мама, Левчук Оксана,в августе 1943 года была увезена на принудительные работы в Германию. Работала у бауэра Бруно Карбаума в г. Гутштадт в Восточной Пруссии. Жену Бруно звали Марта. Девичья фамилия Кункиль. Из слов мамы, отношения к ней хозяев были больше, чем родственные. Где-то в сентябре-октябре 1944 года в семье Бруно родился сын и назвали его Манфрид.
В декабре 1945 года к Гутштадту подошли советские войска и хозяева с маленьким ребенком эвакуировались в сторону американских войск. Мама осталась в их доме.Потом хозяин возвращался еще за продуктами. Перед отъездом сказал оставайся и живи здесь. После этого связь прервалась навсегда.
После в Гутштадт вошли советские войска.Мама еще полгода работала в одной из воинских частей.Домой вернулась в августе 1945 года. Кстати, она еще жива, ей 91 год и все переживает за Манфрида.
manufaktura dzika
Sierżant
Sierżant
 
Posty: 117
Dołączył(a): 8 wrz 2016, o 16:05

Re: pracownica przymusowa Oksana Lewczuk

Postprzez Warmijka » 11 wrz 2016, o 23:31

Tyle mówi translator :
Moja matka, Oksana Liauchuk, w sierpniu 1943 roku, został zabrany do prac przymusowych w Niemczech. Pracowałem w Bruno Bauer Karbauma w Gutshtadt w Prusach Wschodnich. Nazwa Bruno żony był Martin. Nazwisko panieńskie Kunkil. Od słowa mojej matki, relacja jej właściciele byli więcej niż pokrewieństwa. Gdzieś we wrześniu-październiku 1944 roku w rodzinie syna Bruno urodził się i nazwał ją Manfrid.
W grudniu 1945 roku przyszedł do Gutshtadtu wojska radzieckie i właścicieli małych dzieci ewakuowano w kierunku wojsk amerykańskich. Moja matka pozostała w przyjmującym dome.Potom powrotem nawet do bakalii. Przed wyjazdem powiedział pozostać i żyć tutaj. Potem połączenie zostało utracone na zawsze.
Po zalogowaniu Gutshtadt Radzieckiego voyska.Mama sześć miesięcy pracując w chastey.Domoy wojskowej w sierpniu 1945 roku. Nawiasem mówiąc, ona wciąż żyje, ona '91 i wszystkie obawy o Manfrida.
-----------------------------------------------------------------------------------
[i]Aby dojść do źródeł trzeba płynąć pod prąd.Z prądem płyną tylko śmieci.
-Zbigniew Herbert.
[/i]
Avatar użytkownika
Warmijka
Generał Brygady
Generał Brygady
 
Posty: 976
Dołączył(a): 7 cze 2014, o 17:55
Lokalizacja: Dobre Miasto.

Re: pracownica przymusowa Oksana Lewczuk

Postprzez Beatricze » 12 wrz 2016, o 01:39

mało co rozumieju.... :mur:
inter arma silent Musae
Avatar użytkownika
Beatricze
Kapitan
Kapitan
 
Posty: 444
Dołączył(a): 2 paź 2015, o 05:43

Re: pracownica przymusowa Oksana Lewczuk

Postprzez manufaktura dzika » 12 wrz 2016, o 11:25

Tak w skrócie to pani była pracownikiem przymusowym w Dobrym Mieście. Rosjanie dotarli do miasta. pani Oksana jeszcze pół roku sluzyla w siłach pomocniczych. Poszukują informacji o gospodarzy.
manufaktura dzika
Sierżant
Sierżant
 
Posty: 117
Dołączył(a): 8 wrz 2016, o 16:05

Re: pracownica przymusowa Oksana Lewczuk

Postprzez Catadero » 17 wrz 2016, o 15:10

Postaram się trochę "uczłowieczyć" ;)

"Moja mama Aleksandra Lewczuk w sierpniu 1943 została wywieziona na przymusowe roboty na tereny niemieckie. Pracowała w gospodarstwie Bruno Karbauma w m. Guttstadt w Prusach Wschodnich. Żoną Bruna była Marta Karbaum z domu Kunkil. Ze słów mamy wynika, że gospodarze odnosili się do niej dobrze-jak do członka rodziny. Gdzieś tak w listopadzie-grudniu 1944 małżeństwu Karbaum urodził się syn, który otrzymał imię Manfred.
W grudniu 1945 pod Guttstadt podeszły wojska radzieckie i Marta Karbaum z synem została ewakuowana w stronę wojsk amerykańskich (czyli w kier. zachodnim). Moja mama pozostała w ich domu. Później jeszcze gospodarz wrócił po żywność. Przed odjazdem nakazał (mamie) zostać na gospodarstwie. I w tym momencie łączność z Karbaumami urwała się na zawsze. Potem do Guttstadt weszli Rosjanie. Mama jeszcze przez pół roku pracowała w (wojskowa czasta [?]). Do domu wróciła w sierpniu 1945 r. Mama nadal żyje, ma 91 lat i wciąż martwi się o losy Manfreda."
Catadero
St. Plutonowy
St. Plutonowy
 
Posty: 90
Dołączył(a): 30 cze 2014, o 10:27

Re: pracownica przymusowa Oksana Lewczuk

Postprzez manufaktura dzika » 17 wrz 2016, o 15:28

Człowiek się odzwyczail ze można nie rozumieć cyrylicy :)
manufaktura dzika
Sierżant
Sierżant
 
Posty: 117
Dołączył(a): 8 wrz 2016, o 16:05

Re: pracownica przymusowa Oksana Lewczuk

Postprzez Warmijka » 17 wrz 2016, o 21:13

Cześć Catadero , dawno Cię nie było u nas i miło mi niezmiernie ,że zawitałeś z pomocą w zrozumieniu ciekawych informacji :cmok:
W tekście jest mały błąd :
W grudniu 1945 pod Guttstadt podeszły wojska radzieckie

winno być w grudniu 1944 roku. Pomijam fakt, że wszędzie są informacje o styczniowym zdobyciu Guttstadt.
No właśnie , błąd jest w miesiącu czy roku ?
-----------------------------------------------------------------------------------
[i]Aby dojść do źródeł trzeba płynąć pod prąd.Z prądem płyną tylko śmieci.
-Zbigniew Herbert.
[/i]
Avatar użytkownika
Warmijka
Generał Brygady
Generał Brygady
 
Posty: 976
Dołączył(a): 7 cze 2014, o 17:55
Lokalizacja: Dobre Miasto.

Re: pracownica przymusowa Oksana Lewczuk

Postprzez Beatricze » 18 wrz 2016, o 07:17

ja słyszałam o 2-3 luty 1945 :P
inter arma silent Musae
Avatar użytkownika
Beatricze
Kapitan
Kapitan
 
Posty: 444
Dołączył(a): 2 paź 2015, o 05:43

Re: pracownica przymusowa Oksana Lewczuk

Postprzez Catadero » 18 wrz 2016, o 08:02

Miło jest być zauważonym :spoko: .
Ale do rzeczy:
:zakrywa: no tak, w grudniu 1945 to oni już tam od roku byli. Mój błąd.
W tekście jest informacja, że w grudniu 44 Rosjanie podeszli pod miasto. Może na odległość strzału z katiuszy? A panika była, to pewne. Jest też info, że bauer, już po ewakuacji, wrócił po żywność. Nie jest to ujęte w żadnych ramach czasowych, więc mogli uciec trochę wcześniej. Po zdobyciu miasta ucieczki raczej nie były możliwe?
Chyba, że "do piachu".
____________

C.
Catadero
St. Plutonowy
St. Plutonowy
 
Posty: 90
Dołączył(a): 30 cze 2014, o 10:27

Re: pracownica przymusowa Oksana Lewczuk

Postprzez manufaktura dzika » 18 wrz 2016, o 12:59

Najczęściej daty podawane były za raportach sztabowóz i armijnymi. A te tez były tak nie zawsze poprawne i schematyczne. były pisane też politycznie by prasa cały czas propagandowe mogła się wykazywać.

Ludność cały czas się przemieszczała wiec nie sposób było tego pilnować. Choć starano się zachować normalność na froncie.
Zaraz po wejściu Rosjan uruchomiono hotel dla oficerów prowadzony przez oficera rosyjskiego..
manufaktura dzika
Sierżant
Sierżant
 
Posty: 117
Dołączył(a): 8 wrz 2016, o 16:05


Powrót do Dobre Miasto - Historia, zabytki, legendy itp

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron