Ogłoszenia


Zachęcamy wszystkich do przekazania 1% podatku na Grupę Historyczną Guttstadt.
Zebrana kwota zostanie przeznaczona na działania statutowe grupy.

Przekazania środków z tytułu 1% należnego podatku można dokonać wpisując w zeznaniu podatkowym
KRS: 0000260433 i wskazując jako cel szczegółowy:
GUTTSTADT.

Wszystkim darczyńcom z góry dziękujemy.


po ropaganda rosyjska z Dobrym Miastem w tle.

Historia, zabytki, legendy Dobrego Miasta i kolic

po ropaganda rosyjska z Dobrym Miastem w tle.

Postprzez manufaktura dzika » 11 wrz 2016, o 14:07

http://memuarist.com/ru/events/18932.htm
Wspomnienia żołnierza zdobywającego Guttstadt opublikowane e gazecie frontowej.
manufaktura dzika
Sierżant
Sierżant
 
Posty: 117
Dołączył(a): 8 wrz 2016, o 16:05

Re: po ropaganda rosyjska z Dobrym Miastem w tle.

Postprzez Warmijka » 11 wrz 2016, o 23:26

Trochę kulawo ale translator ciut pomaga zrozumieć :
Wind of Victory - 19

Wybierz język ▼

01.02.1945
Gutshtadt (Dobre Miasto), Polska, Polska

Do dnia 1 lutego, poszliśmy do miasta Gutshtadt. Siły opuściły trochę, ale morale wojsk był wysoki; zdecydowaliśmy się na miasto w nocy. W dwudziestu trzech godzin po krótkiej ogień zaporowy pierwszy włamali się do miasta z kapitanem zespołu szturmowego Olejnik. Przez trzy rano nad miastem już leciał czerwoną flagę. Było wiele trofeów i więźniów, jeńców, więźniów ...

W kieszeni zabitego porucznika został znaleziony w ciekawy list do rezydenta ministra propagandy Goebbelsa miasta. Przytaczam go w całości.

"Berlin.

Pan minister propagandy Rzeszy dr Goebbelsa.

Mam nadzieję, że te kilka linijek dotrzeć. Żyjemy tu w małym miasteczku Gutshtadte, coś strasznego. Chaos, które nie mogą być gorsze niż sobie wyobrazić. Potrzebujemy natychmiastowej pomocy. Modlę się, aby nasz Führer dla natychmiastowej pomocy!

Żołnierze przechodząc tu bez dowódców, okradanie, sukienka w cywilnych ubraniach i rzucać swoje płaszcze na ulicy. Wszystkie dokumenty, kabury i kaski, wszystkie przypomina rangi żołnierz, wszystko jest wyrzucany i leżące wokół domu. Wygląda to tak, jakby rosyjska jest już w pełni osiągnęli swoją pracę. Wszystkie ulice są wypełnione amunicją, tusz końskich, spożywczymi, który ukradł tak dużo, że nie mogli unieść. Miejscowy szef NSDAP, który jest również burmistrz, uciekł, pozostawiając cywilów samym sobie.

Tracąc strach wyższych dowódców wojskowych zostały rozproszone. Ale żołnierze lojalni wobec Fuhrera, oburzony tym zachowaniem. Funkcjonariusze rzekomo powiedział do żołnierzy: "Myśl za siebie, jak można uciec od rosyjskiego".

Niestety, nie mogę napisać nic więcej. Chcę te linie dotrzeć. Dobrzy żołnierze mają mi przysługę, weź ten list, a jeśli im się to uda, będą one wysłać go na podany adres.

Wierzę ci. Chcę nadmienić, że jestem stary członek partii. Gauleiter Erich Koch dobrze mnie zna.

Twój wierny towarzysz w partii Hilly Bornitsskaya ".
-----------------------------------------------------------------------------------
[i]Aby dojść do źródeł trzeba płynąć pod prąd.Z prądem płyną tylko śmieci.
-Zbigniew Herbert.
[/i]
Avatar użytkownika
Warmijka
Generał Brygady
Generał Brygady
 
Posty: 976
Dołączył(a): 7 cze 2014, o 17:55
Lokalizacja: Dobre Miasto.


Powrót do Dobre Miasto - Historia, zabytki, legendy itp

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron