Ogłoszenia


Zachęcamy wszystkich do przekazania 1% podatku na Grupę Historyczną Guttstadt.
Zebrana kwota zostanie przeznaczona na działania statutowe grupy.

Przekazania środków z tytułu 1% należnego podatku można dokonać wpisując w zeznaniu podatkowym
KRS: 0000260433 i wskazując jako cel szczegółowy:
GUTTSTADT.

Wszystkim darczyńcom z góry dziękujemy.


Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wystawy, konkursy, wydarzenia kulturalne

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Postprzez ZŁOTY » 1 mar 2017, o 17:11

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Około 1 lutego ruszyliśmy na miasto Гутштадт.O godzinie 23-ciej jako pierwszy wdarł się do miasta z grupą szturmową kapitan Олейник (Olejnik). Około 3-ciej nad ranem nad miastem powiewał już czerwony sztandar. Było wiele zdobyczy i jeńcy, jeńcy, jeńcy...
Avatar użytkownika
ZŁOTY
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży
 
Posty: 177
Dołączył(a): 10 cze 2014, o 19:53

Re: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Postprzez ZŁOTY » 1 mar 2017, o 17:18

wygrzebane z galerii gazety olsztynskiej
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Około 1 lutego ruszyliśmy na miasto Гутштадт.O godzinie 23-ciej jako pierwszy wdarł się do miasta z grupą szturmową kapitan Олейник (Olejnik). Około 3-ciej nad ranem nad miastem powiewał już czerwony sztandar. Było wiele zdobyczy i jeńcy, jeńcy, jeńcy...
Avatar użytkownika
ZŁOTY
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży
 
Posty: 177
Dołączył(a): 10 cze 2014, o 19:53

Re: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Postprzez maciek7309 » 1 mar 2017, o 20:05

:polska:
Avatar użytkownika
maciek7309
St. Sierżant
St. Sierżant
 
Posty: 147
Dołączył(a): 9 cze 2015, o 19:15

Re: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Postprzez zisio8219 » 1 mar 2017, o 20:18

1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z okazji tego dnia w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim, obchodzone są uroczystości, które mają na celu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych.

W holu Urzędu Wojewódzkiego można obejrzeć wystawę, która przypomni nam o tym co się zdarzyło w historii Polski, a także przedstawi nam sylwetki żołnierzy. Więcej o tej wystawie opowiedział Naczelnik Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, Waldemar Brenda– Tegoroczne obchody na Warmii i Mazurach odbywają się pod hasłem „Od Polski podziemnej do Żołnierzy Wyklętych”. Głównym celem jest nie tylko pokazanie tego niepodległościowego, antykomunistycznego podziemia po wojnie, ale pokazanie, że ci ludzie nie wzięli się znikąd. Dlatego umieściliśmy wystawę pokazującą Polskę walczącą, pokazująca genezę polskiej konspiracji niepodległościowej, pokazujące sylwetki żołnierzy, którzy walczyli w ramach tej konspiracji.

Arcybiskup Józef Górzyński zaznaczył, że dobrze się złożyło, że to dzisiejsze wydarzenie przypada w dzień środy popielcowej – Tak się składa, że to dzisiejsze wydarzenie, obchodzone jest w środę popielcową. Jest to jeden z tych dni, który przypomina chrześcijanom, na czym opieramy nasz świat wartości. Pozostaje mi tylko życzyć, żeby to słuszne sięgnięcie do historii bohaterów, którzy nam pokazali, jak należy określać siebie wobec tego świata, przypomni nam także nasze powinności, naszą codzienność, to co my powinniśmy dzisiaj czynić.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, nadał podczas uroczystości odznaczenia państwowe:

Lucjan Sawicki, który był członkiem nielegalnej organizacji niepodległościowej „Sokół”, działającej na terenie Węgorzewa, odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zbigniew Sawicki, który był m.in. członkiem „Solidarności” w Wojewódzkim Biurze Geodezji i Terenów Rolnych w Olsztynie, a po wprowadzeniu stanu wojennego zajmował się kolportażem pism i ulotek, również odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zbigniew Józef Żerański odznaczony został Krzyżem Orderu Krzyża Niepodległości. Jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego, był współorganizatorem nielegalnej organizacji, Związek Socjalistów Polskich.

Odznaczenia otrzymali także; Wiesław Nydziński (Złoty Krzyż Zasługi), Anna Wiszka (Krzyż Zesłańców Sybiru), a także Józefa Kunc, Laura Niedźwiecka, Teresa Ostrowska i Larysa Truszkowska ( Medal „Pro Patria)

http://gwarminska.pl/strona/narodowy-dz ... wykletych/
zisio8219
St. chorąży
St. chorąży
 
Posty: 256
Dołączył(a): 9 lip 2014, o 15:30

Re: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Postprzez zisio8219 » 1 mar 2017, o 23:02

http://www.uw.olsztyn.pl/
Żołnierze Wyklęci – to niezłomni bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawiali się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Ich pamięć uczczono podczas Wojewódzkich Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanych przez wojewodę warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego przy współudziale 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, olsztyńskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego i Kuratorium Oświaty.

Uroczystości rozpoczęło otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej "Polska Walcząca" w holu Urzędu Wojewódzkiego. Tam też studenci Studium Aktorskiego im. Sewruka przebrani w stroje z lat 40. XX wieku rozdawali okolicznościowe płyty pt. „Żołnierze Wyklęci” opowiadające historię między innymi: rotmistrza Witolda Pileckiego i Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Kolejnym punktem obchodów była konferencja pod tytułem "Od Polski Podziemnej do Żołnierzy Wyklętych", podczas której naczelnik Delegatury IPN w Olsztynie dr Waldemar Brenda przedstawił sylwetki Żołnierzy Wyklętych z Warmii i Mazur, którzy włączyli się w czynną walkę o wolność Polski. Wyświetlony został również film dokumentalny poświęcony jedynej kobiecie należącej do Cichociemnych Elżbiecie Zawackiej, ps. "ZO". Zawacka w czasie II wojny światowej przenosiła meldunki i informacje. W 1951 roku została aresztowana przez UB i skazana na 10 lat więzienia za szpiegostwo. Więzienie opuściła po 4 latach.

Podczas spotkania w Urzędzie uhonorowano zasłużonych mieszkańców regionu. Z rąk wojewody odznaczenia państwowe i resortowe odebrali:

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Lucjan Sawicki - za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność społeczną i kombatancką

Zbigniew Surowiec - za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce

Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości

Zbigniew Żerański - za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego

Złoty Krzyż Zasługi

Wiesław Nydziński - za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce

Krzyż Zesłańców Sybiru jako wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-1956 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości”

Anna Wiszka

Medal „Pro Patria” za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

Laura Niedźwiecka

Teresa Ostrowska

Larysa Truszkowska

Program artystyczny, na który składały się pieśni patriotyczne zaprezentowała młodzież z klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego Naukowo-Biznesowego „Feniks” im. Cichociemnych z Olsztyna oraz Chór Juvenis Cantat z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Olsztynie pod kierownictwem Anny Przegrockiej.

Druga część wojewódzkich obchodów odbyła się pod Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Tam w asyście wojskowej i obecności pocztów sztandarowych na maszt wprowadzona została flaga państwowa i odegrany hymn narodowy. Odczytano również Apel Pamięci, a Żołnierzy Niezłomnych uczczono salwą honorową. Pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki. Hołd Niezłomnym oddali parlamentarzyści, przedstawicieli władz i instytucji oraz liczne grono kombatantów i młodzieży szkolnej.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to nasze wielkie wspólne święto, a pamięć o bohaterach antykomunistycznego podziemia to nasz patriotyczny obowiązek. Niestety, większość Wyklętych nie doczekała upragnionej Niepodległości. Zabito ich w obławach, w ubeckich zasadzkach i po sfingowanych procesach sądowych będących parodią wymiaru sprawiedliwości. Żołnierze Wyklęci mieli zostać zapomniani. Tak się jednak nie stało. Jako Żołnierze Niezłomni przetrwali w pamięci strażników historii. Przetrwali dzięki prawdzie, której się poświęcili i oddali życie. Prawdzie, która zawsze zwycięża. Ostatni Żołnierze żyją jeszcze wśród nas przechowując dla następnych pokoleń prawdę o swojej walce, wzmacniając w nas potrzebę upamiętniania polskich bohaterów, swoich towarzyszy broni. Nieugięta postawa żołnierzy „Łupaszki”, „Zapory”, „Roja”, „Burego”, „Żelaznego” i wielu innych wspaniałych dowódców antykomunistycznej partyzantki, to dziś dla nas – zwłaszcza dla naszej młodzieży - lekcja historii, wzór patriotyzmu. Przywracanie należnych honorów i pamięć o Żołnierzach Wyklętych, to przywracanie normalności w polskim zbiorowym przeżywaniu naszej historii. Choć proces przywracania pamięci jest bardzo spóźniony, to jednak to, co miało być zapomniane, wyklęte, jest przez naród polski odzyskiwane. Jestem pewien, że pamięć o żołnierzach antykomunistycznego podziemia w Polsce umocni w nas te wartości, dzięki którym jesteśmy i zawsze będziemy Polakami – powiedział wojewoda podczas wystąpienia pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to obchodzone 1 marca święto państwowe, ustanowione w 2011 r. z inicjatywy śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Jego celem jest oddanie hołdu żołnierzom drugiej konspiracji, zwanym powszechnie wyklętymi lub niezłomnymi, a także wszystkim społecznościom podejmującym działania niepodległościowe. Żołnierze Wyklęci tworzyli niepodległościowy, antysowiecki ruch działający w podziemiu na rzecz wolnej Polski. Szacuje się, że organizacje i grupy konspiracyjne liczyły w sumie 120-180 tys. osób.

I część uroczystości w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim
zisio8219
St. chorąży
St. chorąży
 
Posty: 256
Dołączył(a): 9 lip 2014, o 15:30


Powrót do Informacje, wystawy i konkursy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron