Ogłoszenia


Zachęcamy wszystkich do przekazania 1% podatku na Grupę Historyczną Guttstadt.
Zebrana kwota zostanie przeznaczona na działania statutowe grupy.

Przekazania środków z tytułu 1% należnego podatku można dokonać wpisując w zeznaniu podatkowym
KRS: 0000260433 i wskazując jako cel szczegółowy:
GUTTSTADT.

Wszystkim darczyńcom z góry dziękujemy.


Orneta - tajemnicze nazistowskie bunkry.

Rozmowy o wszystkim, humor, rozrywka, ciekawostki, ploteczki itp.

Orneta - tajemnicze nazistowskie bunkry.

Postprzez Pigor » 28 paź 2014, o 19:00

Orneta - tajemnicze nazistowskie bunkry

W lasach pod Ornetą (woj. warmińsko-mazurskie) otwarto w piątek szlak turystyczny prezentujący poniemieckie fortyfikacje tzw. Trójkąta Lidzbarskiego. Przygotowana przez leśników trasa ma ułatwić zwiedzanie jednego z najmniej znanych zespołów bunkrów w Polsce.
0003LOFQP7WY3KLA-C116-F4.jpg

Położony w Nadleśnictwie Orneta Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego prowadzi wzdłuż linii kilkunastu schronów bojowych i łączących je transzei. Trasa w kształcie pętli ma 3 km długości - jej przejście ze zwiedzaniem bunkrów zajmuje ok. półtorej godziny. Przy leśnych ścieżkach ustawiono 11 tablic informacyjnych prezentujących historię tej poniemieckiej pozycji obronnej oraz budowę, wyposażenie i przeznaczenie poszczególnych typów bunkrów.
Jak powiedział Waldemar Ostrowski z Nadleśnictwa Orneta, nowy szlak ma umożliwić turystom zwiedzenie najciekawszych i najlepiej zachowanych schronów bojowych w tej okolicy.

- Trójkąt Lidzbarski to jedyny zespół fortyfikacji w Polsce, który nie został nigdy dokładnie zbadany - dodał.
Przed wytyczeniem szlaku dostęp do bunkrów był utrudniony. Budowle są ukryte w głębi lasów, z dala od dróg dojazdowych, często pośród podmokłych miejsc i bagien. Zostały wkomponowane w pagórkowaty leśny teren.
Ostrowski jest leśnikiem i miłośnikiem historii. Od kilku lat inwentaryzował i nanosił na mapę schrony i obiekty łączności, na które natrafiał w lasach. Odszukał też archiwalne niemieckie mapy sztabowe tej okolicy. Zebrał informacje o ponad 200 bunkrach. Dzięki temu Nadleśnictwo Orneta wydało własną turystyczną mapkę z zaznaczonymi fortyfikacjami.
- Zainteresowanie naszą mapą było bardzo duże, zaczęli przyjeżdżać turyści z całej Polski. Dlatego postanowiliśmy wytyczyć i oznakować szlak turystyczny - wyjaśnił.
W tworzeniu leśnego skansenu fortyfikacji pomagali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Allenstein" z Olsztyna. Oczyszczono wnętrza bunkrów, wycięto zarośla przy dojściu do nich i odbudowano fragmenty dawnych okopów.
Niemiecka linia obronna nazywana Trójkątem Lidzbarskim była pierwszym zespołem fortyfikacji zbudowanym po I wojnie św. w Prusach Wschodnich. Powstała na początku lat 30. ub. wieku i obejmowała tereny pomiędzy Malborkiem, Mrągowem i Królewcem. Nazwa miała charakter propagandowy, bo - zgodnie z ograniczeniami zbrojeń narzuconymi po Traktacie Wersalskim - Niemcy mogli budować takie umocnienia tylko w rejonie Lidzbarka Warmińskiego.
Po dojściu Hitlera do władzy linię tych umocnień rozbudowano tak, by osłaniała pierścieniem stolicę prowincji - Królewiec. Szacuje się, że liczyła ponad 800 schronów bojowych oraz kilkaset schronów obserwacyjnych i biernych oraz punktów dowodzenia i łączności. W większości były to niewielkie bunkry ze stanowiskami karabinów maszynowych. Fortyfikacje ukryto w lasach, co miało chronić je przed atakami czołgów i ogniem artylerii.
Pierwotnym przeznaczeniem fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego było wzmocnienie obrony Prus Wschodnich w razie wybuchu wojny z Polską. Niemcy skorzystali z tych pozycji dopiero w styczniu 1945 roku po ofensywie Armii Czerwonej. Oddziały niemieckie zostały wówczas zamknięte w kotle i zepchnięte do brzegów Zalewu Wiślanego. W niektórych rejonach zacięte walki trwały aż do połowy marca 1945 roku.


Czytaj więcej na http://facet.interia.pl/obyczaje/histor ... ign=chrome
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Poszukiwania to nie hobby - to choroba.
Pozdrawiam
Pigor
Avatar użytkownika
Pigor
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży
 
Posty: 175
Dołączył(a): 7 cze 2014, o 07:00

Re: Orneta - tajemnicze nazistowskie bunkry.

Postprzez jakub » 28 paź 2014, o 19:09

My też czyściliśmy o nas nie wspomnieli
Avatar użytkownika
jakub
Młodszy Chorąży Sztab.
Młodszy Chorąży Sztab.
 
Posty: 274
Dołączył(a): 7 cze 2014, o 20:46
Lokalizacja: Mongolia

Re: Orneta - tajemnicze nazistowskie bunkry.

Postprzez Pigor » 28 paź 2014, o 19:23

jakub napisał(a):My też czyściliśmy o nas nie wspomnieli

O tym samym pomyślałem.
Poszukiwania to nie hobby - to choroba.
Pozdrawiam
Pigor
Avatar użytkownika
Pigor
Młodszy Chorąży
Młodszy Chorąży
 
Posty: 175
Dołączył(a): 7 cze 2014, o 07:00

Re: Orneta - tajemnicze nazistowskie bunkry.

Postprzez B@ggy » 29 paź 2014, o 00:16

Panowie bez urazy... ale niektóre osoby przy kopaniu okopów i czyszczeniu bunkrów zostawiły tam krew, pot i łzy. Prace trwały tam praktycznie od roku. Bywało, że część osób biorących udział w tym przedsięwzięciu nocowała przy leśniczówce, a nawet przy samych bunkrach celem ogarnięcia tematu. I uwierzcie mi - nie był to pojedynczy wypad, a było ich naprawdę bardzo wiele. I chwała należy się głównie dwóm ludkom z Ornety, którzy nie patrząc na czas i pogodę zasuwali w weekendy nawet w zimę. Myślę, że Nadleśnictwo pamięta i o Was - leśniczy Waldek nie zapomni i na pewno zrekompensuje się w przyszłości za pomoc. My GRH Allenstein od siebie dziękujemy Stowarzyszeniu za pomoc bo każdy trud włożony w ten ogrom pracy jest ważny. To co zostało tam wykonane to dopiero zalążek tego co mogłoby tam powstać. Pozdrawiam Ekipę z DM. Baggy.
Wehrmacht rządzi, Wehrmacht radzi, Wehrmacht nigdy Cię nie zdradzi....
Avatar użytkownika
B@ggy
Plutonowy
Plutonowy
 
Posty: 49
Dołączył(a): 24 cze 2014, o 22:28

Re: Orneta - tajemnicze nazistowskie bunkry.

Postprzez jakub » 29 paź 2014, o 06:02

Wiemy że Waldek będzie o nas pamiętał ,impreza w czyszczeniu bunkrów bardzo nam się podobała postanowiliśmy pomagać częściej .Adaś super robota może kiedyś spotkamy się razem przy takich pracach porządkowych.Pozdrawiam :pozdro: :spoko:
Avatar użytkownika
jakub
Młodszy Chorąży Sztab.
Młodszy Chorąży Sztab.
 
Posty: 274
Dołączył(a): 7 cze 2014, o 20:46
Lokalizacja: Mongolia


Powrót do Na każdy temat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron