Przełącz na pełną wersję forum
Rozmowy o wszystkim, humor, rozrywka, ciekawostki, ploteczki itp.
Odpowiedz

Zniszczony zabytek.

31 paź 2016, o 16:53

http://meseritz.pl/gmina-lubrza-spycharka-w-sredniowieczne-grodzisko/
Nawet 5 lat więzienia grozi sprawcy, który spycharką potraktował średniowieczne grodzisko w Lubrzy koło Świebodzina. Sprawą zajęła się prokuratura !

W miejscowości Lubrza (gm. Lubrza) niedaleko Świebodzina doszło do przykrego aktu wandalizmu na średniowiecznym zabytku. Pozostałości po grodzie rycerskim, którego historia może sięgać nawet 800 lat, zostały potraktowane spycharką!

Działkę od agencji nabył emerytowany policjant ze Świebodzina, który w swojej karierze zawodowej otrzymał szereg nagród i wyróżnień. Wszelkie informacje, które uzyskaliśmy wskazują na to, iż właściciel wiedział, że teren, na którym wszczął prace porządkowe posiada w sobie szczególne i wyjątkowe miejsce sięgające początków obecnie malowniczej wsi Lubrza.

-Osobiście dzwoniłem do właściciela, rozmawiałem z nim i prosiłem aby wstrzymał pracę- powiedział wójt gminy Lubrza Ryszard Skonieczek, lecz prośby włodarza gminy nie zmusiły właściciela do wstrzymania przedsięwzięcia.
Prace na terenie stanowiska trwały aż 2 dni. Początkowo fadromy porządkowały teren w promieniu kilkudziesięciu metrów od samego wzniesienia, lecz wraz z upływającym czasem przenosiły się coraz to bliżej zabytku, by ostatecznie całkowicie odsłonić fundament budowli. Niestety zalegająca we wnętrzu fundamentu ziemia stanowiła ogromne zagrożenie, które wiązało się z ryzykiem rozpadu murów a więc dodatkowym przykrym epizodem w całej katastrofie, którą można nazwać zbrodnią na historii. Odsłonięte mury wieży zostały tymczasowo przysypane ziemią, w celu wzmocnienia konstrukcji do czasu przeprowadzenia na miejscu ratowniczych badań archeologicznych. W chwili obecnej trzeba ratować co się da.
Wieża Rycerska wzniesiona została w formie stożkowego grodziska, które w swojej strukturze posiadało własna formę terenową, a także otoczone było fosą, po której ślady były dobrze widoczne przed dewastacją. Takie miejsca w świetle prawa poddane są szczególnej ochronie a wszelka ingerencja WYMAGAJĄ PISEMNEJ ZGODY OD KONSERWATORA ZABYTKÓW!! TAKOWEJ ZGODY NIE UZYSKANO!! Ponadto nie uzyskamy jej przed przeprowadzeniem na miejscu szczegółowych prac archeologicznych- o ile w ogóle otrzymamy zgodę na jakiekolwiek działania w miejscu stanowiska archeologicznego.
Sytuacja, która miała miejsce w Lubrzy znacznie dotknęła środowisko archeologów a także pasjonatów historii, którzy będą walczyć o sprawiedliwe ukaranie sprawcy tego zdarzenia. Takich miejsc w Polsce jest coraz mniej, nie da się wycenić straty jaką poniosła historia Lubrzy przez bezmyślność właściciela. Gdy pojawią się nowe informacje w tej sprawie będziemy informować na bieżąco.


Gościa poniosła fantazja.

Re: Zniszczony zabytek.

31 paź 2016, o 19:17

Warto dodać, że Stowarzyszenie Lubuska Grupa Eksploracyjna skierowała do Prokuratury Rejonowej w Świebodzinie wniosek, w którym postuluje ustanowienie SLGE "Nadodrze" stroną w postępowaniu o zniszczenie zabytku. Wyrazili także akces do ratowania i prac przy grodzisku.

C.

Re: Zniszczony zabytek.

1 lis 2016, o 15:39

i tak powinno być , bez samowolki bo bez wiedzy można zaprzepaścić ciekawe zabytki , ciekawe tylko dlaczego nie zastosował sie do próśb tylko w dalszym ciągu spychał :idiota: ... a może miał cel ....

Re: Zniszczony zabytek.

1 lis 2016, o 19:54

To debile przepraszam ale tylko takie słowa mi się nasuwają do głowy. :pokręcony:

Re: Zniszczony zabytek.

31 gru 2016, o 10:36

Kolejne czoła do pozłoty.
https://radiogdansk.pl/wiadomosci/item/ ... barzynstwo

I chyba nie da się zamieść pod dywan bo nie tylko radio ale i TV już o tym gadała. A prezydent Słupska też chyba nie popuści. I nagle znalazły się pieniądze w budżecie miasta na odbudowę zniszczonych grobowców, chociaż zlikwidowano je ponoć z braku funduszy na rewaloryzację.

C.

Re: Zniszczony zabytek.

31 gru 2016, o 14:26

Trzy grobowce dawnych niemieckich rodzin szlacheckich zostały rozebrane na zlecenie Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

To u Prezydenta Biedronia takie rzeczy się dzieją?

Re: Zniszczony zabytek.

31 gru 2016, o 16:48

Innego prezydenta Słupsk nie ma ;)
Zarząd Infrastruktury jest po to, by takich rzeczy pilnować. Ale matołem trzeba być, by nie przewidzieć konsekwencji.
Ale cóż-zamarzyło się urzędasom miejsce pod kolumbarium. Dobre miejsce na szarpanie kasy.

C.

Re: Zniszczony zabytek.

31 gru 2016, o 16:53

Jak mówi staropolskie przysłowie "szykujcie dupska jedziemy do Słupska" :laie:

Re: Zniszczony zabytek.

31 gru 2016, o 21:10

No właśnie skóra cierpnie, bo o ile dobrze zrozumiałem, sprawcą jest ogólnie biorąc "miasto". Ci, co mają tego pilnować. Widać, że amberpaństwo ma się jeszcze dobrze w samorządach.

A Ty się Tomek nie rozglądaj za dziewczynami :-D
Odpowiedz