Ogłoszenia


Zachęcamy wszystkich do przekazania 1% podatku na Grupę Historyczną Guttstadt.
Zebrana kwota zostanie przeznaczona na działania statutowe grupy.

Przekazania środków z tytułu 1% należnego podatku można dokonać wpisując w zeznaniu podatkowym
KRS: 0000260433 i wskazując jako cel szczegółowy:
GUTTSTADT.

Wszystkim darczyńcom z góry dziękujemy.


Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

Świątynie, cmentarze, kaplice, kapliczki, mogiły, grobowce i inne.

Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

Postprzez Jaskółka » 15 lis 2015, o 09:33

Jesienny dżdżysty dzień, media zapowiadają pełne zachmurzenie i opady. My jednak (4 osoby) postanowiliśmy zrealizować nasz plan odwiedzenia największego w Polsce cmentarza menonickiego w Stogach Malborskich na Żuławach. Warto było pomimo, ponurej i szarej pogody, choć dla nas była łaskawa, bo ani jedna kropla deszczu nie spadła.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Jaskółka
St. Plutonowy
St. Plutonowy
 
Posty: 75
Dołączył(a): 30 cze 2014, o 14:56
Lokalizacja: Gdynia

Re: Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

Postprzez Warmijka » 15 lis 2015, o 12:55

Ciekawy temat Jaskółko :spoko:
Szkoda że nasz dobromiejski cmentarz żydowski zniknął bezpowrotnie ,na pewno dzisiaj byłby ciekawostką . :pozdro:
-----------------------------------------------------------------------------------
[i]Aby dojść do źródeł trzeba płynąć pod prąd.Z prądem płyną tylko śmieci.
-Zbigniew Herbert.
[/i]
Avatar użytkownika
Warmijka
Generał Brygady
Generał Brygady
 
Posty: 976
Dołączył(a): 7 cze 2014, o 17:55
Lokalizacja: Dobre Miasto.

Re: Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

Postprzez spajder » 15 lis 2015, o 16:34

Warmijka napisał(a):Ciekawy temat Jaskółko :spoko:
Szkoda że nasz dobromiejski cmentarz żydowski zniknął bezpowrotnie ,na pewno dzisiaj byłby ciekawostką . :pozdro:


No i niestety ornecki cmentarz żydowski też zniknął :-( została tylko górka po nim :nieśmiały:
Avatar użytkownika
spajder
Moderator
Moderator
 
Posty: 260
Dołączył(a): 8 cze 2014, o 08:54

Re: Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

Postprzez Beatricze » 15 lis 2015, o 22:16

Ooo! tyle czasu w Ornecie spędziłam i nie wiedziałam że tam cmentarz jakiś żydowski był kiedyś! :omg:
swoją drogą to można by było jakoś oznaczyć takie miejsca w naszym mieście jakimiś tabliczkami jak to kiedyś wyglądało i co się mieściło. Myślę tu o cmentarzu żydowskim i ewangelickim....może jeszcze ktoś by miał inny pomysł :)
inter arma silent Musae
Avatar użytkownika
Beatricze
Kapitan
Kapitan
 
Posty: 444
Dołączył(a): 2 paź 2015, o 05:43

Re: Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

Postprzez Warmijka » 15 lis 2015, o 22:53

Pomysł z oznaczeniem dobry ale raczej nie możliwy. Na byłym cmentarzu żydowskim dzisiaj są domy wybudowane, raczej żaden właściciel nie życzy sobie obok domu tabliczki "tu kiedyś był cmentarz żydowski" ;-)
-----------------------------------------------------------------------------------
[i]Aby dojść do źródeł trzeba płynąć pod prąd.Z prądem płyną tylko śmieci.
-Zbigniew Herbert.
[/i]
Avatar użytkownika
Warmijka
Generał Brygady
Generał Brygady
 
Posty: 976
Dołączył(a): 7 cze 2014, o 17:55
Lokalizacja: Dobre Miasto.

Re: Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

Postprzez Beatricze » 16 lis 2015, o 01:12

hah no tak, oczywiście. Masz racje. Poniosło mnie :-D I jeszcze ktoś mógł by mieć jakieś problemy może z tego tytułu. Ale na pewno są inne miejsca i inne obiekty. Miasto z bogatą historią jest z czego czerpać wiadomości. :)
inter arma silent Musae
Avatar użytkownika
Beatricze
Kapitan
Kapitan
 
Posty: 444
Dołączył(a): 2 paź 2015, o 05:43

Re: Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

Postprzez spajder » 16 lis 2015, o 08:27

Beatricze napisał(a):Ooo! tyle czasu w Ornecie spędziłam i nie wiedziałam że tam cmentarz jakiś żydowski był kiedyś! :omg:


Tak był :!: Znajdował się koło ul. Piaskowej i obecnego tzw.nowego cmentarza :hmm:
Avatar użytkownika
spajder
Moderator
Moderator
 
Posty: 260
Dołączył(a): 8 cze 2014, o 08:54

Re: Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

Postprzez Beatricze » 16 lis 2015, o 11:41

Całkiem dobrze znam Ornetę. Ale tego nie wiedziałam. A gdzie była Synagoga??
inter arma silent Musae
Avatar użytkownika
Beatricze
Kapitan
Kapitan
 
Posty: 444
Dołączył(a): 2 paź 2015, o 05:43

Re: Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

Postprzez spajder » 16 lis 2015, o 12:42

Miejsca lokalizacji Synagogi niestety nie znam :?: :hmm: :?:
Avatar użytkownika
spajder
Moderator
Moderator
 
Posty: 260
Dołączył(a): 8 cze 2014, o 08:54

Re: Stogi Malborskie - cmentarz mennonicki

Postprzez Catadero » 22 lis 2015, o 19:54

Warmijka napisał(a):Pomysł z oznaczeniem dobry ale raczej nie możliwy. Na byłym cmentarzu żydowskim dzisiaj są domy wybudowane, raczej żaden właściciel nie życzy sobie obok domu tabliczki "tu kiedyś był cmentarz żydowski" ;-)


Byłem jedną z 4 osób (a właściwie z 5-wliczając przewodniczkę) tej wycieczki do Stogów Malb. Ale nawiązując do cytatu.
Inny cmentarz mennonicki dla archeo został przypadkiem odkryty w roku 2003. Dla archeologów-bo wszyscy inni wiedzieli o nim. Przez lata trwało niszczenie nagrobków, wykopywanie szczątków czy kradzieże płyt i elementów, które w obejściu prawdziwego katolika mogą się przydać.
Pokłosiem tego rabunku jest historia o wybudowanym w pobliżu domu (cały teren przyległy oraz teren cmentarza w dokumentacji gminy istniał jako nieużytki i został przeznaczony pod budowę. Jednak na samym cmentarzu nikt nie odważył się budować. Jednak dom, o którym wspomniałem, najprawdopodobniej został pobudowany z wykorzystaniem elementów ukradzionych z cmentarza. Między innymi wyrwane z nagrobków żeliwne krzyże miały posłużyć jako zbrojenie stropu. Zawsze to kilka złociszy w kieszeni. Ile w tym prawdy-nie wiem. Ale kilka lat dom stał nieotynkowany i nie był zamieszkany. Właściciele nie chcieli w nim mieszkać bo...straszyło :o . Także długo nie było chętnych na kupno domu. Jak jest teraz-nie wiem. Ale się dowiem :detektyw:
Po interwencjach miłośników historii regionu i społeczników była nadzieja na uratowanie zabytku. Jak wygląda to teraz-nie wiem. Ale ... :detektyw:
W każdym razie już kiedyś (podobno) sekretarz gminy, teraz już były, interesował się tym cmentarzem, ale "nie udało się nam zainteresować konserwatora zabytków 'poniemieckim cmentarzem'. To skutek braku wiedzy historycznej, kulturowej i uprzedzeń narodowościowych".
Jak ten teren wygląda dzisiaj-to jeszcze ustalimy. Prawdopodobnie jest objęty jakąś ochroną konserwatorską.
W relacji turystów z czerwca tego roku jest wzmianka o tym, że pomimo wiedzy o istnieniu tego cmentarza nie udało im się go odnaleźć.

C.
Catadero
St. Plutonowy
St. Plutonowy
 
Posty: 90
Dołączył(a): 30 cze 2014, o 10:27


Powrót do Kurhany,mogiły,obiekty sakralne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron